ferforje

Ferforje ve Demir Doğrama

Demir güçlü bir elementtir. Demir doğramadan yapılan ürünler uzun yıllar dayanır. Hele bu ürünler bir de estetik bir görünüme de sahipse çok daha güzel olur. İşte ferforje sanatı bu iki özelleiğide bize birarada verir. Ferforje demirin yüksek ısılada dövülerek demire şekil verilmesine denir.

Sanat denilmesinin nedeniyse ferforje ustalarının demiri adeta bir sanatçı gibi özenle dövmesi ve şekil vermesidir.

Demir ısıyla adeta bir oya gibi işlenir ve şekil verilir. Geçmişten günümüze gelen bu sanat ilk etapta pencere demiriyle başlamışken günümüzde başta ev ve iş yerlerinin iç ve dış mekanları olmak üzere parklarda, bahçelerde kullanılmaktadır. Evin iç bölümlerinde ferforje kapı, ferforje pencere demiri, ferforje merdiven, ferforje balkon demiri, şömine, masa, sandalye ve çeşitli süs eşyaları olarak karşımıza çıkarken evin dış bölümlerinde ise ferforje bahçe kapısı, duvar üstü korkuğu, ferforje kamelya olarak karşımıza çıkmaktadır. Gene parklarda ise lamba ve bank olarak kullanılmaktadır.

Ferforjelerin bu kadar çok karşımıza çıkmasının nedeni ilk etapta ‘demir doğrama’ şeklinde yapıldığı için ferforjelerin oldukça dayanıklı olmasıdır.’ Demir doğrama ‘ sayesinde ferforjeler uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bunun dışında ‘demir doğrama’ ferforjelerin bakımı ahşap ürünlere göre çok daha kolay ve pratiktir. Günümüzde ferforjeler fabrikalarda teknolojik bir şekilde üretildikleri için ürünlerde model ve motif çeşitliliği de vardır.Bu nedenle mutlaka evinize ya da bahçenize uygun bir ‘demir doğrama’ ferforje bulabilirsiniz. Ferforjeler aynı şekilde değişik ve güzel motifleri sayesinde evinize ve bahçenize güzellik katarak değişik bir hava verir. Böylece evinizde bir farklılık yaratarak değer katabilirsiniz.

Ferforjeler gene PVC ürünlere göre çok daha doğa dostudur. Kısaca ferforje ürünler birçok bakımdan ahşap ve PVC ürünlere göre daha avantajlıdır. Bu nedenle zaten günümüzde ferforje sektörü oldukça gelşmiş ve ürün çeşitliliği artmıştır. Yalnız evinize ‘demir doğrama’ ferforje yaptıracağınız zaman çok dikkatli olmalı ve paranızı doğru firmaya harcamalısınız. Çünkü eğer ferforje doğru şekilde yapılmazsa istediğiniz sonucu alamazsınız. Her şeyden ferforjenizin ölçüleri düzgün alınmalı ve tasarımı güzel yapılmalıdır. Ardından ferforje ‘demir doğrama’ şeklinde kaliteli malzamelerden yapılmalıdır. Ferforjenin temizliği ve boyası özenle yapıldıktan sonra evinize monte edilmelidir. Görüldüğü üzere ferforje imalatının da bazı püf noktaları vardır ve bunları ancak işinde uzman bir firma yapabilir.

Firmamız profesyonel ekibiyle kaliteli hizmeti birleştirerek evinize uygun ferforjeleri tasarlar ve uygun ferforje fiyatlarıyla birlikte size sunar. Siz de profesyonel bir firmayla çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.