En uygun maliyetli bina tipi söz konusu olduğunda çelik konstrüksiyon malzemeler bir adım öne çıkar. Herhangi bir yapı şekline ilk yatırımlar, potansiyel ve uzun vadeli tasarruf nedeniyle çelik konstrüksiyonlar üzerine olur. Çelik konstrüksiyon, yapısal çelik bileşenlerinin yükleri optimal şekilde taşımak ve tam verim sağlamak amacıyla birbirine bağlanmasından meydana gelen metal bir yapıdır. Çeliğin yüksek mukavemet derecesi sebebiyle bu yapı son derece güvenilirdir. Ahşap yapı ve beton yapı gibi diğer yapı türlerine göre daha az hammadde gerektirir.

Modern inşaatlarda çelik konstrüksiyon yapılar, yüksek bina, ağır sanayi binası, ekipman destek sistemi, köprü, altyapı, kule, havalimanı terminali, boru rafı, ağır sanayi tesisi vb. dahil olmak üzere her türlü yapı için tercih edilmektedir.

Çelik konstrüksiyon, bir projenin uygulanabilir özelliklerine uyum sağlayacak biçimde belirli bir şekil ve kimyasal bileşim ile üretilen malzemelerdir. Bu nedenle projeye uygun şekilde üretimi ve tasarımı gerçekleştirilmektedir. Her projenin özelliklerine bağlı olarak çelik konstrüksiyon bölümleri soğuk ya da sıcak haddeleme ile elde edilir. Bu nedenle çelik konstrüksiyon şekilleri, ölçüleri ve boyutları isteğe göre özellikler içerebilir. Genel olarak bükülmüş ya da yassı plakaların birbirine kaynaklanması ile elde edilir.